Nie trzeba daleko jechać, by zobaczyć coś ciekawego i zupełnie nowego. Dlaczego więc Litwa nie jest zbyt popularnym kierunkiem na wakacje? Naszym zdaniem dlatego, że nie znamy jej wystarczająco dobrze. Czas to zmienić! W tym artykule przyjrzymy się szczególnie dolnej połowie mapy Litwy, która jest najbliższa wyjazdowi z Białegostoku.
Na Litwę najlepiej kamperem
Litwa należy do tych krajów, których atrakcje rozsiane są po wielu miejscach, dlatego tak dobrze zwiedza się ją kamperem. Dzikich postojów ci u nich dostatek. Zatrzymać można się także w wyznaczonych miejscach w rezerwatach przyrody bądź, po uzyskaniu zgody właściciela, na terenie prywatnym. Podróż kamperem umożliwi łatwiejsze dotarcie do mniej popularnych zakątków Litwy. To dobra opcja dla osób, które zwiedziły już stolicę, chcą zaoszczędzić (w mniejszych miejscowościach ceny np. żywności są niższe) lub po prostu uwielbiają niestandardowe kierunki podróży. Co nie mniej ważne, kamperem udamy się w podróż z większą liczbą osób, niż pozwala na to samochód.
Onikszty = rodzinne wakacje
Onikszty to wymarzone miejsce na wycieczki z dziećmi. Zobaczysz tam Park Labiryntów połączony z dodatkowymi atrakcjami m.in. wielką Jengą i jeszcze większym stołem Pinokia, przejażdżką mini-pociągiem, karuzelami, domem sowy, ogromną trampolino-poduszką czy pokojem i labiryntem luster. Następnie wybierz się na 300-metrowy szlak w koronach drzew, znajdujący się na wysokości 21 m i pozwalający na podziwianie malowniczych pejzaży okolicy. W Oniksztach zachwyca też najwyższy kościół na Litwie. Wieże mają wysokość aż 79 metrów, a zwiedzający mają do dyspozycji taras z widokiem na panoramę.
Troki = perły architektury
Troki znane są przede wszystkim z zamku – i co ważne – jedynego zamku na wyspie w Europie Wschodniej! Wchodząc do środka, możesz przy okazji zwiedzić założone ponad pół wieku temu Muzeum Historyczne, bogate w 300 000 eksponatów.
Fana architektury sakralnej zabralibyśmy do prawosławnej Cerkwii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy i katolickiej Bazyliki pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Ciekawych kultur zaprosilibyśmy natomiast do Karaimskiego Muzeum Etnograficznego. Karaimizm to wyznanie zaledwie kilku tysięcy osób na całym świecie, m.in. dlatego, że za Karaima uważa się tylko osobę, której ojciec i matka byli Karaimami. Więcej o tej oryginalnej kulturze nie zdradzimy – wszystkiego dowiesz się w muzeum. ?
Wyjeżdżając z Trok, zachęcamy do romantycznego, idealnego na sesję fotograficzną, Pałacu Tyszkiewiczów w Zatroczu.
Kowno = nowa Europejska Stolica Kultury
Kowno w 2022 stało się Europejską Stolicą Kultury. Znajdziemy tu gotycką kamienicę tzw. Dom Perkuna, przepiękną Bazylikę św. Piotra i Pawła i zachwycający Kościół św. Michała Archanioła. Dla równowagi z tymi iście anielskimi budowlami, z Kownie znajdziemy także Muzeum Diabłów. To właśnie tam zobaczymy, jak na całym świcie wyobrażano sobie postać czarta. Fanów street-artu zachwycą za to na pewno liczne murale z przekazem wyrażającym więcej niż 1000 słów.
Litewska kuchnia
Z pewnością spotkałeś się już z kołdunami, sękaczem czy chłodnikiem. To przepyszne potrawy, które na Litwie smakują nieco inaczej, niż te przygotowywane na Podlasiu. A czym jeszcze warto się uraczyć? Na liście smakołyków powinny znaleźć się cepeliny (nie tylko z mięsem ? ), karaimskie kibiny (koniecznie w Trokach, z których pochodzą), czeburaki jako regionalny fast-food i ser jabłkowy. Ten ostatni przygotowuje się tak, jak klasyczny ser, ale zrobiony jest właśnie z jabłek. Coś niezwykłego!
Informacje praktyczne
W naszej wypożyczalni, po wcześniejszym uzgodnieniu, możesz wyjechać kamperem za granicę. Wystarczy Ci do tego jedynie dowód osobisty i zaświadczenie o szczepieniu COVID-19 bądź test. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ (wyrobienie dokumentu jest darmowe i możliwe w oddziale NFZ), aby za darmo korzystać z potrzebnych świadczeń zdrowotnych. Przekraczając granicę, odbywamy podróż w czasie o jedną godzinę do przodu. Zegarki mechaniczne należy w związku z tym odpowiednio przestawić. Po zakupy spożywcze i higieniczne na Litwie warto udać się do sklepów Maxima, Iki oraz Aibe, w których ceny są najkorzystniejsze. Zakupione produkty z łatwością przechowamy w kamperowych szafkach i lodówce.