Kraje skandynawskie, takie jak Norwegia czy Szwecja, kuszą licznymi atrakcjami turystycznymi. To właśnie tu poznamy moc prawa Allemansrätten, zgodnie z którym każdy człowiek może korzystać z piękna przyrody w równym stopniu. Dzięki temu możemy biwakować w niemal dowolnie wybranym miejscu, o ile tylko nie zakłócamy przy tym spokoju innych.
Wizja wolności i malowniczych krajobrazów nieokiełznanej przyrody porywa wielu podróżników, jednak przy planowaniu wyjazdu “na chłodno” pojawia się jedno zasadnicze pytanie: ile to będzie kosztować?
Wyjeżdżając do Skandynawii musimy się liczyć z tym, że ceny produktów i usług są 2- lub 3-krotnie wyższe niż w Polsce. Właśnie dlatego wynajem kampera jest tak korzystnym rozwiązaniem. Dzięki niemu nie dotkną nas opłaty za noclegi czy transport, które zwykle pochłaniają największą część budżetu. Co więcej, możemy również zaoszczędzić na jedzeniu, kupując odpowiednie produkty wcześniej, jeszcze w Polsce. Nasze kampery posiadają duże lodówki, liczne schowki i bagażniki, w których przechowamy zapasy nawet na kilkanaście dni. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Suchy prowiant z nazwy nie zachwyca, gdyż na myśl mogą przyjść wafle ryżowe, biszkopty i słone orzeszki. Nie to mamy na myśli. Suchy prowiant to także kasza, ryż i makaron, które są podstawą wielu pysznych dań. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w te, które lubimy najbardziej i które będą niezbędne do przygotowania ulubionych przysmaków.
2. Puszki i weki
Ostatnimi czasy pojawia się wiele naprawdę dobrej jakości gotowych sosów obiadowych. Zarówno tych z dodatkiem mięsa jak i wegańskich. Na ambitniejszych kucharzy czeka natomiast kukurydza, groszek, fasola, tuńczyk czy passata. Ich dodatek wzbogaci posiłki o dawkę makroelementów, witamin czy białka.
3. Przechowywanie w lodówce
Dzięki pojemnej lodówce, która znajduje się w każdym z naszych kamperów, możemy zabrać ze sobą takie produkty jak masło, jajka, sery długodojrzewające czy suche kabanosy. Przez dłuższy czas przechowamy także oliwki, keczup, musztardę i suszone pomidory w oleju. Ich dodatek niezwykle wzbogaca smak potraw.
4. Dania jednogarnkowe
Podróż kamperem jest idealnym momentem na wypróbowanie bogactwa dań jednogankowych. W Internecie z łatwością znajdziemy dziesiątki ciekawych przepisów na pyszne kaszotto, pęczotto czy chłopskie garnki, których przygotowanie nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga skomplikowanych umiejętności kulinarnych. Dzięki nim unikniemy również długiego sprzątania!
Przygotowywanie potraw na “pokładzie” kampera może być naprawdę przyjemne i – co równie ważne – proste! Wystarczy skorzystać z tych kliku prostych wskazówek, które dają ogrom możliwości kulinarnych. Preferencje odnośnie gotowania przydadzą się również przy wyborze wypożyczanego modelu kampera. Na przykład nasz CHAUSSON 720 ma kuchnię niewielką. W sam raz dla tych, którzy preferują podgrzewanie gotowych dań i przygotowywanie najprostszych potraw. 3-palnikowa kuchenka, taka jak w CI Horon 79M, będzie natomiast odpowiednia dla tych, którzy chcą trochę poszaleć.
Podsumowując – kampery i Skandynawia zdają się być duetem idealnym. Łatwość dotarcia do urokliwych zakątków w połączeniu z perspektywą niższych kosztów to propozycja nie do odrzucenia 😉